Menu

Společnost SIEMENS jako generální dodavatel dokončil výstavbu moderního energetického zdroje pro společnost E.nest Energy a.s., která je součástí skupiny Decci. Zdroj se nachází  u Vraňan na Mělnicku a zahrnuje šest plynových turbín o celkovém výkonu 32,4 MW a bateriové úložiště s kapacitou 22 MWh. V současné době je již tento unikátní hybridní zdroj v komerčním provozu. K výstavbě jednoho z největších energetických projektů v Česku jsme se připojili i my – od projektu, výroby a montáže Předávací stanice plynu, Regulační stanice plynu a VTL průmyslového plynovodu až po napojení turbín.

Na Mělnicku vzniklo zařízení s jedním z největších bateriových úložišť v České republice. Společně s plynovými turbínami od společnosti CENTRAX dokáže tento zdroj na požadavky provozovatele přenosové soustavy společnosti ČEPS flexibilně reagovat a poskytovat služby výkonové rovnováhy. Dodaná technologie má  v pohotovostním režimu prakticky nulovou emisní stopou.

Naším úkolem v rámci tohoto projektu bylo zrealizovat plynové hospodářství pro turbíny, které jsou napájeny zemním plynem přímo z tranzitní soustavy. HUTIRA byla ve spolupráci s firmou TECHKO dodavatelem předávací stanice plynu, regulační stanice plynu o výkonu 24 000 m3(N)/hod, průmyslového plynovodu a šesti filtračních skidů s dohřevem plynu pro jednotlivé turbíny. Svým rozsahem a objemem je tato zakázka pro HUTIRU opravdu speciální.

S ohledem na dostupnost plynovodů v okolí je stanice připojena na tranzitní soustavu. „To znamená, že je potřeba zajistit regulaci vstupního tlaku 40 – 63 bar na výstupní tlak 21 bar. Předehřev plynu v regulační stanici byl zajištěn elektrickými předehřívači o výkonu 240 kW“ vysvětlil Robert Sobočík, technický ředitel společnosti HUTIRA, který měl montáž plynového zařízení ve Vraňanech na starosti.

„Před každou turbínou je instalovaný objekt s finální filtrací a dohřevem plynu, která zajišťují požadovanou čistotu plynu a teplotu. Abychom dosáhli náročných požadavků na čistotu plynu, umístili jsme do něj koalescenční filtr separátor a další předehřívač,“ uvedl dále Sobočík.

Dodaná technologie byla již navržena a dodána tak, aby v budoucnu umožnila přechod na vodík, který bude využíván jako palivo pro plynové turbíny a případně bude umožňovat napojení a elektrolyzér, který by mohl být v budoucnu realizován v této lokalitě. Uvedl: Martin Panáč, Manažer inovativních projektů SIEMENS a předseda představenstva AKU-BAT CZ.

ENERGY NEST je výjimečným projektem a my jsme rádi, že jsme jeho součástí.