Menu

Historicky první biometanová stanice v Česku má šanci stát se vítězem 16. ročníku prestižní soutěže E.ON Energy Globe, která každý rok oceňuje ty nejlepší nápady na ochranu přírody a úspory energií. Odborná porota vybrala projekt biometanové stanice v Litomyšli, na kterém jsme se podíleli, do finálové šestky. Hlasování je stejně jako každý rok veřejně přístupné, tak dejte biometanu zelenou! Svůj hlas můžete poslat do 20. srpna 2024.

 

Biometanová stanice v Litomyšli je jedním z nejinovativnějších českých projektů uplynulého roku. Potvrdila to odborná porota soutěže E.ON Energy Globe, do které usedli experti z oblasti vědy, energetiky, ekologie i byznysu. Mezi nejzásadnější hodnotící kritéria poroty patřil inovativní přístup, úspora energie, vliv na životní prostředí a všeobecně zajímavost projektu. „Stanice v Litomyšli zpracovává hlavně zemědělské a potravinářské odpady. Ročně je schopna vyrobit 1,7 milionu metrů krychlových biometanu. Koncový spotřebitel pak tento zdroj energie využije v domácnosti nebo třeba v dopravě,“ představuje soutěžní projekt Jan Pechanec, předseda představenstva Zemědělského družstva Litomyšl.

Celkového vítěze poznáme v sobotu 31. srpna 2024 na slavnostním vyhlášení soutěže v Brně.

Každý ze šestice finálových projektů má svého patrona z řad známých českých osobností, v případě tohoto projektu jde o herce Divadla na Vinohradech a muzikálového zpěváka Marka Lamboru. „Tenhle projekt ukazuje cestu, díky které bychom nemuseli být tolik závislí na dodávkách zemního plynu ze zahraničí. Technologie vtláčení biometanu do vysokotlakých rozvodů plynu je unikátní i v celoevropském měřítku,“ píše na svém instagramovém účtu devětadvacetiletý herec.

Projekt v Litomyšli je první zemědělskou biometanovou stanicí tohoto druhu v České republice. „Biometan je ekologicky příznivé a klimaticky neutrální palivo. Projekt přináší možnosti dalším bioplynovým stanicím, které mohou po instalaci patřičných technologií výrazně zvýšit energetickou bezpečnost Česka a přispět ke snížení emisí oxidu uhličitého,“ upozorňuje Monika Zitterbartová, marketingová ředitelka společností HUTIRA a výkonná ředitelka společnosti HUTIRA green gas. Společnosti HUTIRA participovaly na projektu, který se probojoval do finále této prestižní soutěže, už v roce 2019. Tehdy odborná porota ocenila naše unikátní mobilní zařízení pro úpravnu pitné vody.

 

Do letošního finále se dostalo šest projektů, ze kterých bude široká veřejnost vybírat absolutního vítěze prostřednictvím on-line hlasování, a to do 20. srpna 2024. Účastník s nejvyšším počtem hlasů získá finanční cenu v hodnotě půl milionu korun a postoupí do celosvětového finále Energy Globe Award, které se tento rok uskuteční ve Vídni.